Starup UIF

Gymnastik

Gymnastik i Starup er for alle.

I gymnastikafdelingen har vi både aktive piger, drenge, kvinder og mænd i alle aldre.

De helt små kan starte på holdet “Familien i bevægelse” og tage mor og far med til nogle hyggelige timer på gulvet i hallen, hvor interessen for gymnastik vækkes.

Vores øvrige gymnastik deltager på hold med både rytmisk gymnastik og springgymnastik. Desuden tilbydes der også konkurrence gymnastik – hvor vi de sidste par år har oplevet stor succes og opnået flotte resultater.

Hvert år afsluttes sæsonen med en gymnastikopvisning, typisk i marts måned, som er en kæmpe fest for alle gymnaster der får lov til at vise deres serier, spring m.m. for forældre, søskende og bedsteforældre.

Det er foreningsgymnastik med vægt på, at der skal være plads til alle!

OBS: Opstart sæson 19/20 sker i uge 36!
Datoer for opvisning

– Haderslev Idrætscenter over 2 dage d. 7. og 8. marts

– Rødding Centeret over 2 dage d. 14. og 15. marts

– Vi slutter af med den store i finale i Starup Hallen lørdag d. 21. marts.

(program og detaljer følger)

 

Træningstider

 

 

Mandag
16:00-17:15 Pigespring+rytme 1. – 3. Kl. Mads M, Mathias, Louise m.fl.
17:15-18:15 Pigespring 4. – 6. Kl. Mathias, Emma og Mads M m.fl.
18:15-19:30 Starup unge piger (SUP) Mathilde
19:30-20:30 Kondikvinder Dinna og Mette
Tirsdag
17:00-18:00 Puslinge Mai-Britt M og Anita
18:00-19:00 Crossfit Julie F
19:00-20:30 Yoga Zascha og Rikke-Marie
Onsdag
16:00-17:00 Piger 5 – 6 år Susanne og Majbritt
17:00-18:00 Drenge 5 – 6 år Oscar, Lars og Morten
18:00-19:00 Drenge 1. – 3. Kl. Morten
18:00-19:00 Drenge 4. – 6. Kl. Jens og Mads F
19:30-20:30 Turbomænd Dorte og Mette
Torsdag
17:00-18:30 Rytmepiger 4. – 6. Kl. Dinna og Louise L
Fredag
16:00-17:00 Familien i bevægelse Pernille og Karen
Søndag
18:30-19:30 Linedance Åse
TEAMGYM STARUP – Vojens Gymnastik- og Idrætsefterskole
Mandag
17:30-20:00 Junior 1 (Årgang 2003-2007) Kristian, Tobias, Simon
17:30-20:00 Junior 2 (Årgang 2003-2007) Kristian, Tobias, Simon
18:00-20:00 Senior damer (Fra årgang 2002) Kristian, Simon, Jeppe og Jakob
Tirsdag
17:30-19:30 Micro/Mini (Årgang 2007-2012) Anders, Britt, Maja, Janus og Eddie
18:00-19:30 Junior 1 (Årgang 2003-2007) Kristian, Tobias, Simon
18:00-19:30 Senior damer (Fra årgang 2002) Kristian, Simon, Jeppe og Jakob
Onsdag
16:30-18:30 Junior 1 (Årgang 2003-2007) Kristian, Tobias, Simon
16:30-18:00 Junior 2 (Årgang 2003-2007) Kristian, Tobias, Simon
16:30-18:30 Senior damer (Fra årgang 2002) Kristian, Simon, Jeppe og Jakob
Fredag
16:30-18:30 Micro/Mini (Årgang 2007-2012) Anders, Britt, Maja, Janus og Eddie
 
Ret til ændringer forbeholdes
Instruktører
Bestyrelse

Morten Petersen

Formand

Adresse

Starup Kirkevej 21 B, Starup
6100 Haderslev

Telefon: 61 54 49 59

Email: formand.gym@starup-uif.dk

Lars Hyrup

Næstformand

Adresse

Ærøvej 65, Starup
6100 Haderslev

Telefon: 74 53 35 84

Email: naestformand.gym@starup-uif.dk

Gitte Hjerresen

Kasserer

Adresse

Langelandsvej 122, Starup
6100 Haderslev

Telefon: 29 91 11 93

Email: kasserer.gym@starup-uif.dk

Sara E.O. Sejlund

Sekretær

Adresse

Langelandsvej 127, Starup
6100 Haderslev

Telefon: 29 26 14 26

Email: sekretaer.gym@starup-uif.dk

Anita Enevoldsen

Menigt medlem

Adresse

Langelandsvej 121, Starup
6100 Haderslev

Telefon: 29 92 61 28

Email: a.enevoldsen86@gmail.com

Morten Egelund Kristensen

Webmaster (uden for bestyrelse)

Holdtilmeldning
Info ang holdtilmeldning

Datoer for opvisning

– Haderslev Idrætscenter over 2 dage d. 7. og 8. marts

– Rødding Centeret over 2 dage d. 14. og 15. marts

– Vi slutter af med den store i finale i Starup Hallen lørdag d. 21. marts.

(program og detaljer følger)

Træningstider
Mandag
16:00-17:15 Pigespring+rytme 1. – 3. Kl. Mads M, Mathias, Louise m.fl.
17:15-18:15 Pigespring 4. – 6. Kl. Mathias, Emma og Mads M m.fl.
18:15-19:30 Starup unge piger (SUP) Mathilde
19:30-20:30 Kondikvinder Dinna og Mette
Tirsdag
16:00-17:00 Piger 5 – 6 år Susanne og Anita
17:00-18:00 Puslinge Mai-Britt M og Anita
18:00-19:00 Crossfit Julie F
19:00-20:30 Yoga Zascha og Rikke-Marie
Onsdag
17:00-18:00 Drenge 5 – 6 år Oscar, Lars og Morten
18:00-19:00 Drenge 1. – 3. Kl. Morten
18:00-19:00 Drenge 4. – 6. Kl. Jens og Mads F
19:30-20:30 Turbomænd Dorte og Mette
Torsdag
17:00-18:30 Rytmepiger 4. – 6. Kl. Dinna og Louise L
Fredag
16:00-17:00 Familien i bevægelse Pernille og Karen
Søndag
18:30-19:30 Linedance Åse
TEAMGYM STARUP – Vojens Gymnastik- og Idrætsefterskole
Mandag
18:00-20:30 Senior Herrer Kim, Mads og Ulrik
Tirsdag
17:30-19:30 Micro/Mini (Årgang 2005-2010) Britt, Maja, Janus, Ole, Anders og Claus
18:00-20:00 Junior (Årgang 2001-2004) Simon, Rasmus og Kristian
Fredag
16:30-18:30 Micro/Mini og Junior
18:00-20:30 Senior Herrer
 
Ret til ændringer forbeholdes
Instruktører
Bestyrelse

Morten Petersen

Formand

Adresse

Starup Kirkevej 21 B, Starup
6100 Haderslev

Telefon: 61 54 49 59

Email: formand.gym@starup-uif.dk

Lars Hyrup

Næstformand

Adresse

Ærøvej 65, Starup
6100 Haderslev

Telefon: 74 53 35 84

Email: naestformand.gym@starup-uif.dk

Gitte Hjerresen

Kasserer

Adresse

Langelandsvej 122, Starup
6100 Haderslev

Telefon: 29 91 11 93

Email: kasserer.gym@starup-uif.dk

Sara E.O. Sejlund

Sekretær

Adresse

Langelandsvej 127, Starup
6100 Haderslev

Telefon: 29 26 14 26

Email: sekretaer.gym@starup-uif.dk

Anita Enevoldsen

Menigt medlem

Adresse

Langelandsvej 121, Starup
6100 Haderslev

Telefon: 29 92 61 28

Email: a.enevoldsen86@gmail.com

Morten Egelund Kristensen

Webmaster (uden for bestyrelse)

Holdtilmeldning
Info ang holdtilmeldning

Kontingent
Kontigent for deltagelse på holdet betales online via vores tilmeldningssystem. Klik på fanen Holdtilmeldning for at tilmelde dig en aktivitet.

 

Børn kr. 475,00
Piger 7- 10 kl kr. 775,00*
Voksne kr. 675,00
Pensionister fra 65 år kr. 400,00**
Familien i bevægelse
– Voksne kr. 275,00
– Børn kr. 275,00
Linedance kr. 675,00**
Løbeklub kr. 150,00**
Nyheder

Gymnastik opvisning – tilmelding til fællesspisning

Så er der åbent for tilmelding til årets fællesspisning i forbindelse med gymnastikopvisningen. Vi håber der igen er masser, der ønsker at deltage - der er garanti for hygge. Tidspunkt kl. 18:00-23:00. Dørene åbnes kl. 17:30. Årets menuer og priser er: Voksne, 75 DKK:...

Starup UIF gymnastikopvisninger 2020

Så nærmer tiden sig for de mange og flotte gymnastikopvisninger Sæt allerede nu kryds i kalenderen som herunder. Opvisning i - Haderslev Idrætscenter over 2 dage d. 7. og 8. marts - Rødding Centeret over 2 dage d. 14. og 15. marts - Vi slutter af med den store i...

Kalender
Møder for Gymnastikafdelingen

Støt Vores Sponsorer