Starup UIF

Gymnastik

Gymnastik i Starup er for alle.

I gymnastikafdelingen har vi både aktive piger, drenge, kvinder og mænd i alle aldre.

De helt små kan starte på holdet “Familien i bevægelse” og tage mor og far med til nogle hyggelige timer på gulvet i hallen, hvor interessen for gymnastik vækkes.

Vores øvrige gymnastik deltager på hold med både rytmisk gymnastik og springgymnastik. Desuden tilbydes der også konkurrence gymnastik – hvor vi de sidste par år har oplevet stor succes og opnået flotte resultater.

Hvert år afsluttes sæsonen med en gymnastikopvisning, typisk i marts måned, som er en kæmpe fest for alle gymnaster der får lov til at vise deres serier, spring m.m. for forældre, søskende og bedsteforældre.

Det er foreningsgymnastik med vægt på, at der skal være plads til alle!

Gymnastik opvisning

Voksenmenu: Fyld selv tortillas med pulled beef, salsa, sorte bønnemos, ris, cremefraiche, salat og ost 80kr
Børnemenu: Tacos med hakket oksekød mm. 40 kr

Det er også muligt, at medbringe sin egen mad – det er selvfølgelig gratis, men pga. antal siddepladser, skal der stadigs bestilles billetter.

OBS: Opstart sæson 21/22 sker i uge 36!

Datoer for opvisning

– Haderslev Idrætscenter over 2 dage d. 5. og 6. marts

– Rødding Centeret over 2 dage d. 12. og 13. marts

– Vi slutter af med den store i finale i Starup Hallen lørdag d. 19. marts.

(program og detaljer følger)

 

Træningstider
Mandag
16:00 – 17:00 Pigespring I Mads m.fl.
17:00 – 18:15 Pigespring II Mads m.fl.
18:15 – 19:30 SUP Stine P m.fl.
19:30 – 20:30 Kondikvinner Mette
Tirsdag
16:30 – 17:30 Puslinge Lone mfl.
17:30 – 18:30 Drenge 5-6 år Søren + Morten
18:30 – 19:30 Drenge 4.-7. klasse Morten
19:30 – 20:30 Yoga 8 træninger (7/9-2/11) Birgitte Hørlyk
Onsdag
10:15 – 11:15 Ældremotion Ingrid Nissen
16:00 – 17:00 Piger 5-6 år Alma, Ella mfl.
17:00 – 18:30 Drenge 1-3. klasse Morten
18:30 – 19:30 Crossfit Karen Kulmback
19:30 – 20:30 Turbomænd Mette + Dorte
Torsdag
16:30 – 18:00 Line Dance Åse
17:30 – 19:00 Rytmepiger Anna Wogensen
Fredag
16:00 – 17:00 Familie i bevægelse Karen Kulmback
 
TEAMGYM STARUP
TEAMGYM starter uge 34 på VGIE
Tirsdag
17:30 – 19:30 Junior (Årgang 2003-2008) Jacob, Simon, Michelle og Isabella
18-19.30 Junior (Årgang 2003-2008)
Fredag
16.30-18.00 Mini/micro og Junior
Ret til ændringer forbeholdes
Bestyrelse

Morten Petersen

Formand

Starup Kirkevej 21 B, 6100 Haderslev

Lars Hyrup

Næstformand

Ærøvej 65, 6100 Haderslev

Gitte Hjerresen

Kasserer

Lindøvej 123, 6100 Haderslev

Sara E.O. Sejlund

Sekretær

Langelandsvej 127, 6100 Haderslev

Anita Enevoldsen

Menigt medlem

Langelandsvej 121, Starup 6100 Haderslev

Pernille Worch Hansen

Menigt medlem

Langelandsvej 129, 6100 Haderslev

Morten Petersen

Formand

Starup Kirkevej 21 B, 6100 Haderslev

Lars Hyrup

Næstformand

Ærøvej 65, 6100 Haderslev

Gitte Hjerresen

Kasserer

Lindøvej 123, 6100 Haderslev

Sara E.O. Sejlund

Sekretær

Langelandsvej 127, 6100 Haderslev

Anita Enevoldsen

Menigt medlem

Langelandsvej 121, Starup 6100 Haderslev

Pernille Worch Hansen

Menigt medlem

Langelandsvej 129, 6100 Haderslev
Holdtilmeldning
Info ang holdtilmeldning

Kontingent

Kontigent for deltagelse på holdet betales online via vores tilmeldningssystem. Klik på fanen Holdtilmeldning for at tilmelde dig en aktivitet.

 

Børn kr. 475,00
Piger 7- 10 kl kr. 775,00*
Voksne kr. 675,00
Pensionister fra 65 år kr. 400,00**
Familien i bevægelse
– Voksne kr. 275,00
– Børn kr. 275,00
Linedance kr. 675,00**
Kalender
Møder for Gymnastikafdelingen

Støt Vores Sponsorer